Atpūta pie jūras Tūjā

 

Latviešu pirts


Kā peras latvieši (pirtnieka Jura Batņas ieteikumi)  no www.woman.delfi.lv :

  • Pirtī nevajadzētu iet kopā ar cilvēkiem, kuri jums nepatīk jeb, kā saka, krīt uz nerviem. Vislabāk pērties nelielā draugu kompānijā, nevis svešu cilvēku burzmā.
  • Ikdienas problēmas jāatstāj ārpus pirts sienām. Pirts nav vieta, kur risināt konfliktus, strīdēties, noskaidrot attiecības. Jāpiebilst, ka pirts procedūru laikā cilvēki parasti atslābst tik ļoti, ka viņiem vairs vienkārši negribas strīdēties.
  • Ir cilvēki, kas slikti panes karstumu. Šajā gadījumā pirms pirts ieteicams ieiet siltā dušā vai pamērcēt kājas karstā ūdenī. Tādā veidā organisms tiek iesildīts un sagatavots pirts procedūrai.
  • Daudziem cilvēkiem pirts diena ir attīrīšanās diena, kad viņi pilnībā atturas no ēdiena. Taču pirts ir nopietna slodze, tāpēc jābūt labi trenētam, lai to varētu atļauties. Pirtī nevajadzētu iet neēdušam, taču arī pārēsties pirms karsēšanās nedrīkst. Divas vai divarpus stundas pirms iešanas pirtī ieteicama normāla ēdienreize.
  • Nav ieteicams iet pirtī, kurā temperatūra sasniedz 90-100°C. "Sacensības karstumizturībā var slikti beigties! Piemēram, Somijā ik gadu cilvēki pirtī pārkarsēšanās dēļ mirst. Visbiežāk tie ir vientuļi vīrieši, šķīrušies, alkohola lietotāji ar vēlmi pierādīt citiem, ka es vēl kaut ko varu. Pret pirti jāizturas nopietni," brīdina pirtnieks. Tradicionālajā latviešu pirtī karsēšanās nenotiek pārāk augstā temperatūrā. Optimālais temperatūras režīms slapjajā pirtī ir 60-80°C. Temperatūra var likties salīdzinoši zema, taču cilvēks tādā labi svīst. "Reizi dienā cilvēkam vajadzētu izsvīst. Ja nav pietiekamas fiziskās aktivitātes, ja visas dienas garumā sēžam birojā pie datora, tad svīšana izpaliek."
  • Pirts procedūras laikā noteikti jālieto šķidrums. Vislabāk - silta vai karsta zāļu tēja.

  • Individuāls rituāls

    Jura Batņas pirtiņā karsēšanās uz lāvas parasti notiek piecas reizes un kopējais pirtī pavadītais laiks ir aptuveni 3-4 stundas. Pirtnieks gan piebilst, ka pēršanās ilgums ir diezgan individuāla lieta:

    Pirmā - sviedrēšanās - reize ilgst vidēji 7-8 minūtes. Taču laiks pirtī nav jāuzņem. Galvenais rādītājs te ir cilvēka pašsajūta. Tikko nejūties labi, ej atvēsināties! Jāatceras - ja pirts ir liela (ar trim līmeņiem), tad pirmajā karsēšanās reizē nevajadzētu kāpt uz augstākā, karstākā pakāpiena. Uz lāvas vislabāk atrasties guļus, jo sēžot kājas atrodas uz grīdas, kur ir visvēsāk, savukārt galva - karstumā. No fizioloģijas viedokļa tas ir aplami, jo galvai jābūt vēsākā vietā, bet pēdām - siltākā.

    Pēc izsviedrēšanās jāatvēsinās dušā vai vēsā gaisā. Kāpt aukstā ūdenī vēlams tikai pēc trešās vai ceturtās karsēšanās reizes.

    Otrajā karsēšanās reizē tiek veiktas skaistumkopšanas procedūras - dažādi skrubji un maskas ādai, pēdu kopšana...

    Trešajā reizē pirtnieks rāda, kā sevi pareizi iepērt. Notiek tāda kā iesildīšanās pirms lielā pēriena.

    Ceturtajā visi tiek kārtīgi nopērti ar pirtsslotām. Tad pēc tradicionālā latviešu pirts rituāla pērējs kopā ar peramo dodas aukstā baseinā, kur peramais tiek turēts uz rokām. Šādi cilvēks atslābinās un temperatūras kontrasta ietekmē ieiet izmainītajā apziņas stāvoklī.

    Piektā karsēšanās reize piemērota masāžai. Patīkamas izjūtas var sniegt arī ierīvēšanās ar medu. Pirts noslēgumā, kad šlakvielas caur ādu ir izvadītas un āda sakopta, medus to pabaro un it kā aizver. Tas ir labs veids, kā pabeigt pirts procesu.

    Komentāri (0)  |  2011-02-11 17:06  |  Skatīts: 9940x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
    - Pievienot komentāru:

    Vārds:

    Komentārs:

    Drošības kods:

    Atpakaļ